Imprima acum
Amenajare teren minifotbal sat Urșani, orașul Horezu, județul Vâlcea

"Amenajare teren minifotbal sat Urșani, orașul Horezu, județul Vâlcea"

Descriere proiect

Obiectivul general al proiectului îl constituie îmbunătățirea calității infrastructurii sportive și recreative, pentru asigurarea unui proces educational și sportiv la standarde europene și a creșterii participării populației locale la activitățile sportive, totodată participând la atingerea obiectivelor orizontale în domeniul egalității de șanse, protejarea mediului și dezvoltare durabilă.

Scopul proiectului este creșterea calității activităților sportive și recreative locale și îmbunătățirea infrastructurii în mediul periurban prin îmbunătățirea calității infrastructurii sportive și oferirea de condiții adecvate desfășurării activităților sportive-educative în orașul Horezu.

Scopul investiției îl reprezintă amenajarea terenului de minifotbal din satul Urșani, orașul Horezu, județul Vâlcea, prin realizarea lucrărilor de amenajare și dotare pentru creșterea calității învățământului și a activităților sportive. Principalelor constrângeri legate de dotările insuficiente, inexistente sau depășite moral li se adaugă necesitatea de dotare și amenajare, pentru a permite desfășurărea activităților sportive în condiții optime.

Concluzionând, amenajarea terenului de minifotbal va avea un impact social major prin îmbunătățirea calității opțiunilor sportive și recreative din satul Urșani.

Investiția urmărește reabilitarea și modernizarea terenului de minifotbal prin aducerea la standarde de funcționare actuale (prin intermediul lucrărilor de intervenții propuse mai sus).

Prin implementarea investiției propuse se vor atinge următoarele obiective preconizate:

- Asigurarea condițiilor pentru dezvoltarea activităților sportive la nivelul unității administrativ-teritoriale;

- Amenajarea și dotarea terenului la cele mai înalte standarde conform cerințelor actuale astfel încât procesul sportive /recreativ să se desfășoare în condiții normale;

- Scăderea decalajelor rural-urban (chiar dacă terenul de fotbal aparține orașului Horezu, satul Urșani este un sat component și are aspect și particularități rurale);

- Asigurarea vizibilității proiectului.

Realizarea prezentului proiect va corespunde din punct de vedere tehnic și estetic cerințelor tehnice, economice și tehnologice conform standardelor în vigoare. Din punct de vedere funcțional, amenajarea va răspunde cerințelor desfășurării activității sportive în mod corespunzător acesteia. Prezența unui climat optim și a unei amenajări calitative este absolut necesar pentru desfășurarea calitativă a activității recreative.

Instalațiile tehnico-edilitare vor corespunde standardelor și normelor tehnice și sanitare, iar persoanele participante la activitățile sportive își vor putea desfășura activitatea având confortul necesar asigurat.

Beneficiarii direcți ai proiectului sunt reprezentați atât de copiii din satul Urșani cât și de celelalte categorii de localnici.

2001-2021. Toate drepturile rezervate.