blog
Comunicat de presa acord cooperare Julian California
joi 22 sep 2011

La Horezu au venit americanii

După mai bine de un an de la primele contacte oficiale, americanii din oraşul californian Julian, districtul San Diego, au venit la Horezu pentru a semna acordul de cooperare dintre cele două localităţi.

Dorind să creeze oportunităţi de cooperare în domenii de interes reciproc, reprezentanţii celor două localităţi şi-au afirmat voinţa de a le oficializa prin încheierea unui acord de cooperare, cu scopul de a dezvolta legături permanente.

Acordul de cooperare a fost semnat astăzi, 15 septembrie 2011, în cadrul şedinţei Consiliului local, de către Primarul oraşului Horezu, domnul Constantin Niţu şi împuternicitul Preşedintelui Camerei de Comerţ din oraşul Julian, doamna Kiki Harris Skagen Munshi, fost ataşat cultural al Ambasadei SUA la Bucureşti.

Acordul prevede dezvoltarea unor relaţii de prietenie si colaborare in domenii de interes reciproc, precum: schimburi de experienţă în domeniul administraţiei publice locale, schimburi de informaţii despre cultura şi tradiţiile din fiecare localitate, sprijinirea participării unor persoane şi agenţi economici la târguri, expoziţii şi ateliere de lucru, favorizarea schimburilor comerciale, realizarea şi punerea în practică a unor proiecte comune, favorizarea contactelor dintre agenţii economici din cele două oraşe, cooperarea între instituţii şi organizaţii în domeniul turismului, artei, culturii şi sportului.

Referindu-se la importanţa semnării acordului, domnul Constantin Niţu, Primarul oraşului Horezu, a declarat: „Este o zi importantă pentru oraşul Horezu, prin semnarea acordului de cooperare, dovedindu-se deschiderea administraţiei publice locale către internaţionalizarea relaţiilor de colaborare şi cu entităţi de dincolo de continentul european. Un prim pas în transpunerea în viaţă a acordului îl constituie faptul că, membrii delegaţiei din oraşul Julian au venit la Horezu, unde, timp de o săptămână, câte 3 ore pe zi, au învăţat câte ceva din tainele meşteşugului olăritului tradiţional. Sper ca, experienţa în dezvoltarea mediului de afaceri, sistemul de organizare a economiei americane, ambiţia şi perseverenţa cetăţenilor americani să ne ajute în viitor, ca şi  întreprinzătorii noştri locali, să găsească soluţii pentru revigorarea economiei oraşului prin valorificarea resurselor locale de care dispunem”.

Pentru informaţii suplimentare, contactaţi: Vasile Blidaru – Cons. Asist. Relaţii cu publicul Primăria oraşului Horezu – telefon 0250.860.190, e-mail: primaria@orasul-horezu.ro

RSS 2001-2021. Toate drepturile rezervate.